Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012

Α.Ε ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ-ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ 1-0

Την τρίτη της σερί νίκη στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Καστοριάς σημείωσε η ομάδα των Γραμμοχωρίων απέναντι στην Κορησό.

Τα ''ελάφια'' προερχόμενα από την εμφατική νίκη στο κύπελλο απέναντι στην Οινόη, επικράτησαν της μαχητικής Δόξας Κορησού σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο κράτησε σε αγωνία μέχρι και το τελευταίο λεπτό όσους παραβρέθηκαν στο γήπεδο της Ποριάς.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα της Κορησού μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να απειλήσει ισάριθμες φορές την εστία των Γραμμοχωρίων με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαλτσογλίδη(στο 2' και στο 7').
Από εκεί και πέρα τα Γραμμοχώρια ανέβασαν στροφές και πίεσαν τους φιλοξενούμενους σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και πίεση ψηλά η ομάδα των Γραμμοχωρίων ευτύχισε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 16' όταν ο Γαλάτης μετά από πολύ ωραία ατομική  ενέργεια έβγαλε την κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας της Κορησού και ο απερχόμενος Γρηγόρης Μήλιος με ψύχραιμο πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.
Το γκολ αυτό αφύπνησε τους φιλοξενούμενους και στον εναπομείναντα χρόνο για την λήξη του ημιχρόνου ακολούθησαν εκατέρωθεν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο 1-0.
Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και έτσι οι δύο ομάδες αρκέστηκαν σε ένα παιχνίδι κέντρου με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
Από την μία τα ''ελάφια'' έχασαν έδαφος καθώς από τους συνεχείς αγώνες έδειξαν πως μετά το 60' έμειναν από δυνάμεις και από την άλλη η Κορησός που ναι μεν ήθελε να πάρει την κατοχή της μπάλας και να πιέσει για την ισοφάριση αλλά και αυτή έδειξε πως οι παίκτες της δεν είχαν τις κατάλληλες δυνάμεις για να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ.
Έτσι με ένα μέτριο ποιοτικά δεύτερο ημίχρονο το 90λεπτο ολοκληρώθηκε και το τελικό σφύριγμα του κ. Δημητριαδη βρήκε νικήτρια την ομάδα των Γραμμοχωρίων.
Καλή η διαιτησία του κ. Δημητριάδη καθώς και των βοηθών του κ.κ. Μαλέα και Καπρή.

Η σύνθεση της ομάδος μας:

Α.Ε Γραμμοχωρίων: Χυσολάρι, Μπαιρακτάρης, Πουλιόπουλος, Κωστάρας, Τερέζιου, Παπαδάμου Χ(Αχμετλι), Γαλάτης(Παπαρίζος), Μήλιος Σ(Διαμαντάρας), Μήλιος Γ, Νικολαίδης Λ, Νικολαίδης Ν

Το φιλμ του αγώνα:
2' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαλτσογλίδη η μπάλα ψηλά άουτ
7' παρόμοια φάση η μπάλα και πάλι άουτ
8' απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπαιρακτάρη η μπάλα άουτ
19' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαλτσογλίδη με δυσκολία ο Χυσολάρι σε κόρνερ
20' σουτ του Νικολαίδη Λ έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ
29' σέντρα-σουτ του Παπαδάμου Χ. η μπάλα λίγο άουτ
37' έμμεσο για την ομάδα της Κορησού θα το εκτελέσει ο Σαλτσογλίδης η μπάλα όμως θα καταλήξει άουτ
40' κεφαλιά του Λαζαρίδη που βρέθηκε αμαρκάριστος από το κόρνερ του Σαλτσογλίδη η μπάλα όμως θα περάσει άουτ.
41' κάθετη του Γαλάτη βγάζει σε τετ α τετ τον Μήλιο Γ. αλλά το σουτ του κοντράρει στον αμυντικό
42' καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Μήλιου Γ. η μπάλα όμως δεν θα του κάνει το χατίρι και θα καταλήξει στην συμβολή των δοκών
67' κάθετη πάσα και πάλι από τον Γαλάτη στην πλάτη της άμυνας ο Μήλιος Γ. τετ α τετ με τον Ευαγγελίδη, ο οποίος του λέει όχι
73' σουτ Νικολαίδη Ν. η μπάλα άουτ
85' σουτ του Αχμετλί μέσα από την περιοχή η μπάλα στην αγκαλιά του Ευαγγελίδη
86' ψηλοκρεμαστό σουτ του Παπαρίζου από το κέντρο η μπάλα λίγο άουτ
87' σουτ του Αχμετλί μετά από πάσα του Μήλιου Σ η μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα
93' σουτ του Παπαρίζου μεσα από την περιοχή η μπάλα θα κοντράρει στα σώματα των αμυντικών
94' τετ α τετ Μήλιου Γ. από πλάγια θέση η μπάλα μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα θα καταλήξει κόρνερ